Finanční trhy se zatajeným dechem sledovaly, jaká bude reakce na to, co se o víkendu dělo v Rusku. Už v sobotu se objevily analýzy rozebírající možný dopad puče na trhy.
Čekal se propad rublu, akcií a růst zlata. Jenže puč skončil dříve, než se čekalo. Vzbouřenci ukončili své tažení několik set kilometrů od Moskvy.
Po začátku pondělního obchodování proto nenastalo nic z toho, co mnozí čekali. Akcie v Americe mírně rostly. Rostlo i zlato. Cena ropy nepatrně klesla. Pohyb finančních trhů tak nestál za řeč. O nějaké výraznější reakci se nedalo mluvit. Nereaguje ani koruna k eura. V pondělí byla tam, kde byla už v pátek.
Nicméně něco se změnilo. Najednou začaly finanční trhy spekulovat o tom, že ruský režim není tak tvrdý a silný, jak si mnozí mysleli. Začaly se množit spekulace a možnosti, jak může být ruský prezident Vladimír Putin ohrožen.
Svět se strachuje o ropu
Největší strach panoval z toho, že by se někdo neodpovědný mohl dostat k jaderným zbraním a také z toho, že by Rusko mohlo přestat vyvážet ropu a na globálním trhu by jí bylo málo. Jinými slovy, Rusko zajímá svět hlavně kvůli zbraním a energiím.
Obecně trhy chápou víkendový puč jako oslabení prezidenta Putina a berou v potaz možnost nějakého opakování, a proto budou bedlivě sledovat další dění.
Já si tím ale nejsem jistý. Celá kauza na mě působí divně. Vůbec bych se nedivil, kdyby sloužila hlavně k tomu, aby se ukázalo, kdo stojí v těžkých časech za Putinem a kdo naopak nikoliv. Prostě kontrolní čistka.
Jako důležitější vnímám finančních trhů. Ty signalizují, že případné podobné události příště pomohou zlatu i dluhopisům. Dnes jsme viděli, že oboje reaguje.
Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
Přidejte odpověď