Průměrná letní škoda z cestovního pojištění byla o 7 %dražší

Vlastimil Divoký

Letošní letní sezóna začala naplno už v červnu. Ten však nebyl z hlediska škod tak silný jako v loni, kdy v něm bylo nahlášeno 34 % všech letních škod, zatímco letos jen 29 %. Průměrná výše škody meziročně vzrostla o 7 % na 11 700 Kč.

Velký podíl tvořily tzv. velké škod nad 100 tisíc Kč, kterých bylo o 37 % více. Letos i nadále pokračuje loňský trend masivního návratu k leteckým dovoleným s CK do zemí na pobřeží Středozemního moře. Pojištění ERV Evropské pojišťovny využívají klienti většiny velkých a středních českých CK. 

Na rozdíl od loňského roku byl letos nejsilnějším měsícem z pohledu škod červenec. „V červenci klienti nahlásili 37 % všech letních škod,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Škod oproti loňsku ubylo, vzrostla však jejich průměrná výše

Škod z léčebných výloh bylo proti předchozímu roku o 15 % méně. Ve srovnání s rokem 2019 však o 50 % více. Léčebné výlohy tvořily zhruba tři čtvrtiny všech škod, stejně jako v letech 2022 a 2019. O celých 13 % (na 7.300 Kč) se ale meziročně zvýšila průměrná škoda z léčebných výloh, což jen potvrzuje zdražování lékařské péče.

Téměř polovinu vyplaceného pojistného plnění připadlo letos v létě na škody ze storna. Průměrná výše dosáhla částky 29 500 Kč, což je o 2 % více než loni a o 56 % více než v roce 2019. „Mohou za to především rostoucí ceny dovolených, ale také nákupní chování. Letos lidé pořizovali své zahraniční cesty později a většina storen tak byla pár dní před odjezdem, tedy s vyššími stornopoplatky,“ říká Vlastimil Divoký.

Pokračuje rostoucí trend velkých škod

Velkých škod s náklady převyšujícími 100 000 Kč bylo letos o 37 % více než v roce 2022 a náklady na ně se zvýšily dokonce o 45 %. „Náklady na hospitalizaci se zvýšily natolik, že téměř každý případ, který vyžaduje i repatriaci do ČR, automaticky dosáhne nákladů nad sto tisíc korun. Průměrná velká škoda pak vyšla na 253 tisíc Kč,“ říká Vlastimil Divoký.

Nejvíce škod z Egypta, výrazný nárůst zaznamenalo Tunisko

Nejrizikovější destinací byl z pohledu počtu škod opět Egypt, odkud jich klienti nahlásili z celkového počtu téměř 40 %. S odstupem druhé skončilo Řecko a těsně za ním Turecko se shodným podílem 17 % škod. Výrazně se pak letos zvedl počet škod v Tunisku.

Druhy škod se vrátily k normálu

Mezi nejčastější komplikace Čechů v zahraničí opět patřily bronchitidy, nachlazení, gastroenteritidy, záněty uší a spáleniny od sluníčka.

Nejdražší letní škody

Nejvyšší škodu letos tvořil úraz v Egyptě. Šlo o hospitalizace klienta se zlomeninou stehenní kosti. Jelikož byla nutná operace, celkové náklady se vyšplhaly na 1,4 mil. Kč. Druhá nejdražší škoda pak byla zaznamenána u klienta v Turecku, který byl hospitalizován s respiračním selháním. Celkové náklady u něho dosáhly částky 1,1 mil Kč. „Zároveň jsme evidovali 10 případů, u kterých náklady činily přes 500.000 Kč, všechny se udály ve Středozemí,“ říká Vlastimil Divoký. Samostatnou kapitolou pak byly škody v souvislosti s požáry v Řecku. „Celkovou výši nákladů na škody s nimi spojenými odhadujeme na 6,7 milionů Kč,“ dodává Vlastimil Divoký.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*