Podle odborníků ze ski servisů jsou pravidelné kontroly a servis lyžařského vybavení důležité k jeho správnému a hlavně bezpečnému používání. Podle statistik ERV Evropské pojišťovny je právě nevyhovující stav vybavení příčinnou každé šesté nehody na sjezdovce. Podle výsledků průzkumu pojišťovny si ale lyže či snowboard nechává odborně seřídit pouze 52 % lidí.
Naprostým základem pro bezpečné lyžovaní je správně seřízené vázání. Při nesprávném nastavení může dojít k úrazům nejen u začátečníků, ale může vážně ohrozit i zkušené lyžaře. Aby vázání vypínalo kdy má, je nutné při jeho seřízení zohlednit hmotnost a výšku lyžaře, ale také jeho věk, velikost boty a lyžařských zkušenosti. „Špatně seřízené vázání může ohrožovat jezdce na životě včetně jeho okolí, v lepším případě hrozí úraz často i s trvalými následky,“ říká Radka Jirásková ze skicentra Blitz & Flitz. Odborné servisy také vystavují potvrzení o provedené kontrole, které mohou pojišťovny při srážkách s jiným lyžařem vyžadovat. Lidé by pak neměli zapomínat ani na servis hran a skluznice. Velmi důležitá je i správně zvolená velikost lyžařské nebo snowboardové boty.
Nejen kvalitní servis vybavení pomáhá předcházet úrazům. Už při výběru lyží či snowboardu je nutné zvolit správný typ lyží a zohlednit výšku, váhu, zdatnost ale i styl lyžování (krátké, střední nebo dlouhé oblouky, jízdy mimo sjezdovky apod.) „Kratší lyže jsou lépe ovladatelné, ale nejsou vhodné pro ty, kteří mají nadváhu,“ říká Radka Jirásková.
Rozcvička je pro Čechy téměř cizím slovem
Před lyžováním či jízdě na snowboardu by pak lidé měli věnovat chvíli alespoň základní rozcvičce. Ta přitom podle průzkumu nic neříká celé třetině českých lyžařů. Další třetina se před nástupem na lanovku protáhne jen zcela výjimečně. Pravidelně se pak rozcvičuje jen 15 % sportovců. Muži se přitom protahují o něco častěji než ženy.
Výrazné barvy zvyšují viditelnost lyžaře
V neposlední řadě je důležité dbát i na kvalitní oblečení. To by mělo být teplé a složené z více vrstev. Správné oblečení nechrání jen před rozmary počasí, ale i před úrazy. „Výrazné barvy oblečení nebo helmy, případně reflexní prvky zvyšují viditelnost lyžaře. To je důležité zejména u dětí,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.
U dětí je pak také velmi důležité kontrolovat únavu dítěte, nepřeceňovat jeho schopnosti a dbát na dostatečný příjem energie a tekutin, což se v zimě velice často podceňuje. V neposlední řadě je nutné pamatovat na ochranu před podchlazením a omrzlinami, ale také přehřátím a UV paprsky, které bývají na horách silnější než u moře.
Přidejte odpověď